Mokaflor Nero kaffebönor 250g
- 95 SEK
Artikelnummer:
6682
Mokaflor 100% Arabica Nero Black Blend 250g hela kaffebönor.
Nero Black Blend, ett otroligt gott kaffe från det italienska kafferosteriet Mokaflor. En blend av noggrant kombinerade kaffebönor som ger dig ett kaffe du kommer längta efter, vi lovar! Du får den fina kvaliteten och den aromatiska profilen hos Centraltamerikanska tvättade Arabicabönor som växt på hög höjd med den naturligt fylliga kroppen hos Santos Arabica. Ett kaffe med en behaglig friskhet, en chokladig eftersmak och med toner av kardemumma, vanilj och tobak.
Mokaflor rekommenderar att du brygger detta kaffe som espresso vid 93°C under 26 sekunder, resultatet blir en espresso med en hasselnötsfärgad crema med tydliga nyanser. Vi på Nybryggt rekommenderar även att prova andra bryggmetoder, som bryggkaffe eller med Aeropress. Mokaflor Nero Blend har en balanserad syrlighet tack vare det höga procenttalet av afrikanska Arabica-bönor, och ger en perfekt balans mellan sötma och beska som funkar perfekt för alla olika bryggningsmetoder.
Mokaflor Blue Blend kaffebönor i 250 gram förpackning med ventil är både praktiska och hållbara. Denna helt återvinningsbara förpackning är fri från aluminium och kan återförslutas för att bevara den färska smaken av kaffebönorna.
Mokaflor Nero kaffebönor består av:
100% Arabicabönor
Så gott att 250g kaffe inte räcker? Köp Mokaflor Nero kaffebönor 1kg istället!
Recensioner
Peter Asmund
"Snabb leverans av den absolut bästa kaffebönan i min smak. Har provat flera olika kaffebönor men stannat vid denna som jag anser ger det godaste kaffet."
Joakim Stamming
"Fortfarande min favoritböna. Finns dock fortfarande många att testa."
Kenneth Börje Bengtsson
"Vårt favoritkaffe!"
Aslak Iversen
"Jättegoda. Krutstarkt espesso med känsla av Neapel."
Kristofer Johansson
"Nya favoritkaffet. Kommer ha svårt att byta till något annat efter att ha druckit det här ett tag. Över 100 kr billigare per kg på nybryggt jämfört med min lokala butik"
Christopher Ingemar Dahrén
"Mustigt och gott"
Ola Gullberg
"Fantastiskt gott espressokaffe!"
Mats Borglin
"Hittills min bästa böna och roster för den kraftiga o goda smaken"
Nathalie Lyckskog
"Mina favoritbönor! För er som gillar en klassisk, stark italiensk espresso. Snabb och smidig leverans, som alltid hos nybryggt! :)"
Jon Aristotelis Cachrimanidis
"Mörkrost, lätt bitter och chokladig karaktär. Len och mycket god med fin crema."