Pris ekskl. MVA og toll

Italcaffe Gran Crema 1000g Kaffebönor

  • 334.65 NOK
På lager
Legg til ønskeliste
Artikkelnummer: 9101

Italcaffe Gran Crema 1000g kaffebönor

Italcaffè Gran Crema kaffebönor är en av Italcaffè mest populära blandningar. Den är skapad med noggrant utvalda bönor av absolut högsta kvalitet och erbjuder en enastående kaffeupplevelse. Med sin sammansättning av 70% Robusta och 30% Arabica kombinerar den Arabicas strama elegans med Robustas fyllighet för att skapa ett kaffe som är både fylligt och aromatiskt.

Denna blend ger en kaffe med en rik och fyllig smak som balanseras av Arabicas milda syrlighet. Resultatet är en kopp kaffe som imponerar med sin komplexitet och karaktär. 

Italcaffè Gran Crema är det ultimata valet för dem som uppskattar kaffe av högsta kvalitet och söker en perfekt balans mellan robusthet och elegans. Oavsett om du är en kräsen barista eller en kaffeälskare kommer du att älska smaken och kvaliteten hos detta exceptionella kaffe.

Varje påse av Italcaffé Elite Bar 1000g består av:
30% Arabicabönor
70% Robustabönor

Mer om Italcaffé:

Italcaffe är en välrenommerad rosteri med en lång tradition av att producera högkvalitativt kaffe. Rosteriet har sitt ursprung i Italien och har under åren blivit känt för sitt engagemang för kvalitet och expertis inom kaffeproduktion. Italcaffe använder noggrant utvalda kaffebönor och en skicklig rostningsprocess för att säkerställa att varje kopp kaffe är en smakupplevelse utöver det vanliga. Med fokus på äkthet och passion för kaffe fortsätter Italcaffe att vara en favorit bland kaffekännare världen över.

(26)
Anmeldelse

Mycket gott kaffe lagom styrka med crema

"Agneta"

Kjell Pettersson

"Bästa kaffet!!"

Britt-Louise Calderon

"Gott kaffe"

Linda Johansson

"Bästa kaffet jag någonsin har smakat."

Fredrik Svahn

"Bästa kaffet! Och alltid extremt snabba leveranser."

Magnus Eriksson

"Gott kaffe som alltid fungerar och en snabb och bra leverans"

Ingrid Löjdquist

"Godaste kaffet!"

Oskar Svanström

"Bästa espresson! Helt enkelt"

Christos Lianos

"Bra kaffe ich snabbt leverans . Jag kommer att köpa igen"

Oskar Johansson

"Riktigt god böna. Perfekt till cappuccino och latte. Lite syrlig men med härliga chokladtoner. Doftar fantastiskt."

God espresso, fin crema

"Carina"

Tommy Palmgren

"Jämn hög kvalitet på bönorna och lätt att handla. Snabb leverans."

Verkligen ett kaffe i min smak, mums!

"Astrid"

Riktigt gott, maler p

"Philippe"

Wow, otroligt kaffe

"Parvin"

Funkar b

"Gunnar"

God till espresso

"Eva"

Gooott

"Carina"

Jag e n

"Elisabeth"

Gott!!

"Lars"

Alexander Toome

"Jag gillar verkligen detta kaffe. 19.5 gram, ~25 sekunder och ~40 gram espresso och gör en latte av det varje morgon. Tycker kaffet i sig är mjukt och lent att dricka, har en rund och fin balanserad mjuk smak med något nötig och sötma. Jag är inget smakproffs men de e bland de bästa bönorna i min smak. Tyvärr var dessa bönor rostade längre än 3 månader från att jag mottog kaffet, egentligen ska man helst använda bönorna 1 vecka efter rostning fram tills ca 3 månader för att få det färskt och creman och smakprofilen som bäst, därav 4 stjärnor istället för 5."

Steve Eskil Lindahl

"Mycket gott kaffe."

Mycket gott

"Ulf"

Gott kaffe

"Sara Marie"

Goda b

"Eje"

Helt okej

"Karin Sofia"

Relaterte produkter